A fogyás képlete viszonylag egyszerű: égess el több energiát, mint amit beviszel. Ez tulajdonképpen a kalóriadeficit állapota, amely két “egyszerű” dologgal elérhető: csökkentsd a bevitt kalóriák mennyiségét és/vagy növeld az elégetett kalóriák mennyiségét, pl. a testmozgás segítségével. Rengeteg népszerű táplálkozási irányzattal találkozhatunk manapság (csak győzzünk eligazodni), de a fogyásnak minden esetben ugyanaz az alapja: KALÓRIADEFICIT. Ez egy megingathatatlan tény. Azt, hogy ezt mennyire egészséges módon éri el az ember, az már más kérdés.
De ha ennyire egyszerű ez a dolog, akkor tulajdonképpen miért nem értem el még én sem az álomalakot? Mert a képlet mégsem ilyen világos. Nézzük esetemben milyen nehezítő tényezőket kell figyelembe venni: pl. az autoimmun Hashimoto következtében eltávolított pajzsmirigy, amely elég hangsúlyosan rányomja bélyegét az anyagcserémre. Tévedés ne essék, itt is működik a kalóriadeficit, de itt érdemes táplálozásumk során más tényezőket is figyelembe venni. Tanulmányaim során folyamatosan elhangzik, hogy nem démonizálunk élelmiszereket/élelmiszercsoportokat – egészséges embereknél ez így is van. Esetemben viszont az elmúlt évek tapasztalati alapján, figyelembe kell venni a fent említett problémát. Jelenleg épp ezen vagyok. Tesztelem mely élelmiszerek vannak pozitív és melyek negatív hatással az egészségemre.
Következő tényező, melyet nálam sem lehet figyelmen kívül hagyni, az a lelki egészség. De erről majd egy következő bejegyzésben…….